21. marec - Svetový deň Downovho syndrómu

21. marec - Svetový deň Downovho syndrómu

21. marec – deň ako každý iný. A predsa niečim výnimočný. Áno, ak tipujete, že jeho výnimočnosť spočíva v tom, že je prvým jarným dňom roka, nemýlite sa. 21. marcom začína jar – pre mňa a zrejme aj mnoho iných ľudí najpozitívnejšie obdobie roka.

Ale 21. marec v sebe skrýva ešte jednu výnimočnosť. Je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň spojil so Svetovým dňom Downovho syndrómu logicky. 21 je predsa poradovým číslom toho - pre väčšinu z nás - osudného chromozómového „páru“. Takže zrejme preto 21. deň v mesiaci. A prečo marec? Domnievala som sa, že keď už to padlo na 21. deň v mesiaci, marec bol najlepším variantom. Práve v súvislosti s ročným obdobím a v súvislosti s výnimočnosťou prvého dňa tohto obdobia. Pravda však je, že marec je tretím mesiacom v poradí, a 3 sú predsa aj chromozómy v tom osudnom chromozómovom „páre“.

Skúsme preniesť symboliku 21. marca – čoby ročného obdobia, na 21. marec – Svetový deň Downovho syndrómu. Nebojme a nebojte sa neznámeho. Na jar tiež nik netuší, či sa leto vydarí. Ale nepoznám človeka, ktorý by ju preto nemal rád. Presne tak ani rodič nemôže vedieť, čo z jeho dieťatka vyrastie. Či už má Downov syndróm alebo nie. Všetko sa uvidí neskôr a je zbytočné si robiť starosti, mať strach, alebo dokonca byť nešťastný z niečoho, čo ešte byť nemusí. A odkaz pre tých ostatných? Nebojte a nestráňte sa ľudí, ktorí sa od vás líšia. Sú možno iní, no stále sú to ľudia. A možno s väčšími prejavmi ľudskosti, než si viete vo svojom svete zdravých predstaviť.

Zdroj:   http://www.downovsyndrom.sk/sds/?q=node/3128