Autor loga „Srdce na dlani“ Miroslav Cipár nás navždy opustil.

Autor loga „Srdce na dlani“ Miroslav Cipár nás navždy opustil.

Odišiel jeden z najvšestrannejších slovenských maliarov svetového formátu, bude veľmi chýbať.

V pondelok 8. novembra nás vo veku 86 rokov navždy opustil pán Miroslav Cipár, slovenský maliar, grafik, ilustrátor a sochár. Bol to nesmierne talentovaný umelec, zároveň úžasný a skromný človek.

 miroslav-cipar-original

Miroslav Cipár (8.1.1935 Vysoká nad Kysucou/Semeteš - 8.11.2021 Bratislava) 

Zdroj: FOTO: Juraj Špaček - https://www.artandhistorymagazine.eu/aktualne/zomrel-akademicky-maliar-miroslav-cipar/

 

Narodil sa v osade Semeteš, časti obce Vysoká nad Kysucou. Jeho rodičia sa v období prvej Československej republiky vrátili z Ameriky a snažili sa podnikať. Otec Štefan bol preživším Semetešsekj tragédie z roku 1945, ktorej svedkom bol aj sám Miroslav ako 10 ročný chlapec. Demokraticky zmýšľajúci rodičia boli nátlaku vystavení aj po nástupe komunistického režimu. Napriek traumatizujúcemu zážitku a často neľahkým životným situáciám pán Miroslav nezanevrel, naopak bol to skvelý človek s obrovskou chuťou žiť a tvoriť.

Maturoval na gymnáziu v Žiline, následne študoval slovenský jazyk a výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1955 – 1961 absolvoval štúdium grafiky a monumentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a po absolvovaní povinnej vojenskej služby pôsobil v Bratislave ako výtvarník. V rokoch 1971 – 1972 pracoval v Indii v Children´s Book Institute v Naí Dallí, viedol workshop ilustrátorov na Srí Lanke v roku 1985 a o tri roky neskôr získal štipendium v Spojených štátoch amerických.

Stál pri zrode viacerých kultúrnych projektov, napríklad Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), Trienále insitného umenia, Bienále Danuvius.

Zohral významnú úlohu počas Nežnej revolúcie keď sa v jeho byte 19. novembra 1989 stretli slovenský výtvarníci a spísali prvé revolučné vyhlásenie. Neskôr sa stal jedným zo zakladateľov hnutia Verejnosti proti násilu.

Vtip a výtvarný esprit tvorili nezameniteľný rukopis tvorby pána Miroslava Cipára, ktorý je považovaný za jedného z najvšestrannejších slovenských výtvarníkov.

Svoju prácu miloval a v ateliéri trávil väčšinu svojho času.

„Maľujem skoro denne. Keď nie som v ateliéri, som nervózny, nevrlý, nesvoj. Ale keď pracujem a ide mi to, keď viem, čo budem robiť, som láskavý, rozdávam sa a je mi dobre na svete,“ povedal o svojej tvorbe Miroslav Cipár.

miroslav-cipar-atelier-original

Miroslav Cipár v ateliéri.

Zdroj: FOTO ARCHÍV SME - Marko Erd - https://kultura.sme.sk/c/22779814/vo-veku-86-rokov-zomrel-ilustrator-miroslav-cipar.html

 

Do povedomia verejnosti sa zapísal vďaka nadčasovým ilustráciám. Za svoju ilustrátorskú tvorbu získal viacnásobnú Cenu vydavateľstva Mladé letá, čestné uznanie a ceny zo súťaže Najkrajšia kniha, za ilustrácie ku knihe Márie Ďuríčkovej Zlatá brána získal v roku 1977 Európsku cenu na Univerzite v Padove, Zlatú medailu BIB a bronzovú medailu IBA v Lipsku. Za ďalšie ilustrácie ku knižkám tejto autorky získal Plakety BIB ´73 a BIB ´77 a zlatou medailou na IBA Lipsko bola s jeho ilustráciami ocenená kniha Miroslava Válka Veľká cestovná horúčka. Pán Miroslav Cipár je tiež nositesiteľom ceny Ľudovíta Fullu a v roku 2001 sa stal nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy.

Bol tiež tvorcom logotypov a značiek pre rôzne inštitúcie. Vytvoril logá pre Slovenskú národnú galériu, vydavateľstvo Mladé letá, Kysuckú galériu, no podpísal sa aj pod úplne prvé logo denníka SME. Základom bola u Miroslava Cipára kaligrafia.

 

Je pre nás veľkou cťou, že práve pán Miroslav Cipár je autorom loga oceňovania dobrovoľníkov „Srdce na dlani“, ktoré dnes používajú všetky dobrovoľnícke centrá na Slovensku. V roku 2001 ho na základe požiadavky SAIA - SCTS (ktorá organizovala historicky prvé oceňovanie dobrovoľníkov v roku 1999) spracoval a daroval ho organizátorom vtedajšieho oceňovania ako osobný vklad na podporu dobrej myšlienky. Logo bolo vytvorené technikou “jedného ťahu”. 

ĎAKUJEME!

 srdce-na-dlani-original

Logo “Srdce na dlani”, ktoré vytvoril a venoval v roku 2001 pán Miroslav Cipár

 

V roku 2020 vyšla kniha s názvom CIPÁR & LOGO.ETC, ktorá je venovaná rozsiahlemu celoživotnému dielu Miroslava Cipára v oblasti grafického dizajnu a obsahuje komplexne spracovanú prezentáciu značiek, symbolov a logotypov. 

Odpočívajte v pokoji, maestro! 

 

Čítajte viac:

https://kultura.sme.sk/c/22779814/vo-veku-86-rokov-zomrel-ilustrator-miroslav-cipar.html

https://www.artandhistorymagazine.eu/aktualne/zomrel-akademicky-maliar-miroslav-cipar/

alebo si vypočujte podcast (rozhovor s vnukom pána Cipára): https://www.podbean.com/ew/pb-5msph-112f1c8