Podpísali memorandum

Podpísali memorandum

Dňa 05. mája 2015, o 14.30 hod. sa na pôde Ministerstva financií SR uskutočnila tlačová konferencia k podpísaniu Memoranda. Jeho celé znenie nájdete v prílohe.  Tlačová agentúra neziskového sektora (TANS) priniesla bližšie informácie, ktoré vám ponúkame.  

Minister financií Peter Kažimír a zástupcovia neziskového sektora dnes podpísali memorandum* zaisťujúce vyššie štandardy transparentnosti tretieho sektora, ako aj stabilitu celého systému. Dohoda je výsledkom rokovaní medzi štátom a aktivistami s cieľom vylepšiť model asignácie dane z príjmu právnických osôb, aby motivoval firmy darovať aj vlastné peniaze, a zároveň umožnil podporiť čo najviac verejnoprospešných projektov.

Odsúhlasený model asignácie 2 % dane z príjmu právnických osôb sa v najbližších rokoch nebude modifikovať a bude motivovať firmy nielen asignovať, ale aj darovať financie z vlastného zisku. Firma či iná právnická osoba, ktorá venuje dary vo výške aspoň 0,5 % jej dane z vlastného zisku, môže asignovať 2 % z daní. Pokiaľ nedaruje žiadne financie, môže asignovať 1 % z daní. “Toto nastavenie je z pohľadu tretieho sektor prijateľným riešením. Dôležitý je aj fakt, že memorandum zaisťuje stabilitu tohto modelu, ktorý by nemal v budúcich rokoch prechádzať neustálymi zmenami“, povedal predseda Komory neziskových organizácií Marcel Zajac.

Konečný výsledok je dobrou správou pre všetky verejnoprospešné organizácie na Slovensku, ktoré svoju misiu, pomáhať druhým, realizujú aj vďaka financiám z 2% dane z príjmu právnických osôb. „2% z daní od firiem sú svetovo unikátnym modelom podpory tretieho sektora. Dnešná dohoda so štátom vysiela signál tiež politikom a aktivistom za našimi hranicami, že zvýšiť spoločenskú angažovanosť firiem v ich krajine sa dá aj týmto spôsobom,“ hovorí odborník na asignáciu, Peter Handiak.

Súčasťou memoranda je aj prísľub o vytvorení povinného, verejného registra neziskových organizácií, ktorý bude okrem administratívnych informácií obsahovať aj štruktúrované údaje o príjmoch a výdavkoch. Bude sa pravidelne aktualizovať a citeľne zvýši transparentnosť mimovládneho sektora.  Sledujte portál itretisektor.sk

Spracovala: J.Hajduková

Zdroj:http://www.itretisektor.sk/clanok-0-4519/TS_Slovensko_ma_lepsi_a_transparentnejsi_model_asignacie.html