Stovky superhrdinov vyšli do ulíc

Stovky superhrdinov vyšli do ulíc

Dni aktívneho dobrovoľníctva 2018, podujatie zamerané na propagáciu dobrovoľníctva  a dobrovoľníckych organizácií, sme realizovali v Prešovskom kraji už po 11-ty raz. Tento rok sa niesol v duchu hľadania superhrdinov, ktorých výnimočnou schopnosťou je ochota venovať svoj čas v prospech iných. Záštitu podujatiu udelila primátorka mesta Prešov Ing. Andrea Turčanová.

V dňoch 17.9. – 29.9.2018 pripravilo 30 organizácií v Prešovskom kraji viac ako 40 dobrovoľníckych ponúk rôzneho typu, do ktorých sa mohol zapojiť ktokoľvek s chuťou vyskúšať si dobrovoľníctvo či spoznať prácu niektorej zo zapojených organizácií. Počas 2 týždňov sa skrášľovali záhrady, upratovali interiéry, natierali ploty. Dobrovoľníci pomáhali aj pri voľnočasových aktivitách pre deti, výstavných trhoch, pri čistení a obnove hradu, výrobe terapeutických pomôcok, sprevádzaní klientov zariadenia sociálnych služieb a ďalších aktivitách. 

Ponuka bola pestrá a na výzvu: „Buď hrdina. Staň sa dobrovoľníkom.“ zareagovalo 1157 dobrovoľníkov, ktorí spolu odpracovali viac ako 4700 hodín, čo pri použití hodnoty aktuálnej minimálnej hodinovej mzdy znamená, že títo ľudia venovali spoločnosti prácu v hodnote takmer 13 000€. Z hľadiska počtu zapojených ľudí tak patrí do trojice najúspešnejších ročníkov tohto podujatia.

Aktivity boli príležitosťou pre dobrovoľnícke organizácie prezentovať sa a získať nových dobrovoľníkov, ľuďom zas ponúkli možnosť nezáväzne vyskúšať angažovanie sa v nových oblastiach, získať kontakty a možno aj miesto pre uplatnenie svojich zručností. V Prešove, Sabinove, Bardejove, Svidníku, Humennom, Starej Ľubovni, ale aj na ďalších miestach sme poskytli dôkaz, že dobra je na svete stále dosť.

Podujatie je súčasťou národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva, ktorý koordinuje Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií. V tomto ročníku sa doň zapojilo 6129 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, čo je doposiaľ najvyšší počet, odkedy sa podujatie plné dobrých skutkov na Slovensku organizuje.

Kampaň dotáciou podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v rámci aktivity Programy pre mládež 2014-2020, ktorý administruje  Iuventa - Slovenský inštitút mládeže .

Prílohy na stiahnutie