ZNOVU TREBA DISKUTOVAŤ O FINANCOVANÍ 3S

ZNOVU TREBA DISKUTOVAŤ O FINANCOVANÍ 3S

Nevieme ako to dopadne, ale reagovať určite treba.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico povedal v októbrovom rozhovore pre český týždenník Echo, že chce, aby mali ľudia možnosť poukázať dve percentá zo svojich daní napríklad svojim rodičom.

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Mimovládne organizácie zastúpené v Komore mimovládnych organizácií Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie sú pripravené na diskusiu o financovaní a transparentnosti občianskeho sektora v SR. ”Sme za serióznu diskusiu o vzťahu štátu a občianskych organizácií, o legislatívnom i finančnom rámci. Dlhodobo voláme po takejto diskusii na pôde poradného orgánu Vlády SR, ktorým je Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie,” reagovala Komora mimovládnych organizácií na vyhlásenie predsedu strany Smer-SD Roberta Fica o možnej úprave asignácie 2 %.

Ako Fico povedal v októbrovom rozhovore pre český týždenník Echo, chce, aby mali ľudia možnosť poukázať dve percentá zo svojich daní napríklad svojim rodičom. Tento krok podľa neho prispeje k väčšej transparentnosti financovania mimovládnych organizácií. Mimovládky však spochybňovanie existujúceho modelu asignácie odmietajú. Ako agentúru SITA ďalej informoval podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a predseda Komory MVO v Rade Marcel Zajac, Ministerstvo financií SR podpísalo v roku 2015, po dlhej odbornej diskusii, s platformami mimovládnych neziskových organizácií memorandum, v ktorom si vzájomne potvrdili ochotu udržať mechanizmus asignácie na Slovensku v podobe, v ktorej ho dnes poznáme.

”Tvrdiť, že ide o nástroj, ktorý občania SR nevyužívajú, je zavádzajúce. Len v minulom roku sa do asignácie zapojilo vyše 14 000 mimovládnych subjektov a svoje 2 % asignovalo viac ako 800-tisíc daňovníkov. Záujem o asignáciu je teda vysoký a treba povedať, že ešte aj pri týchto vysokých číslach stále vykazuje rastúci trend. Dlhodobo rastie počet daňovníkov, ktorí tento inštitút využívajú, rastie počet občianskych organizácií, ktoré prostredníctvom asignácie získavajú finančné prostriedky a rastie aj celková suma, ktorá je asignáciou prerozdelená,” konštatoval Zajac v tlačovej správe. Mechanizmus asignácie, kde platcovia dane poukazujú 2 % zo sumy, ktorú ako daň odvádzajú štátu, je podľa Zajaca jedným z možných spôsobov pomoci inštitúciám pracujúcim v niektorej z oblastí verejnej prospešnosti, a najmä ich klientom. ”Tento mechanizmus je súčasťou našej spoločnosti už od roku 2004. Obsahuje v sebe procesy, ktoré zaručujú pravidelnú a opakovanú kontrolu tak organizácií, ako prijímateľov verejných financií, tak aj ich konkrétneho využitia. Aj napriek tomu sa nebránime jeho zlepšovaniu tak, aby pomoc verejných financií bola vo verejnom priestore adresná, efektívna a transparentná,” doplnil.

S predstaviteľmi štátu Komora MVO viedla konštruktívnu diskusiu na pôde Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie, ktorej výsledkom bol nedávno prijatý zákon o Registri mimovládnych neziskových organizácií. ”Pevne veríme, že rovnako konštruktívne sa bude viesť aj verejná diskusia o financovaní a transparentnosti financovania MVO, ktorého súčasťou je aj mechanizmus asignácie. Budeme veľmi radi, ak sa na tejto diskusii na pôde Rady vlády pre MNO zúčastní aj pán poslanec NR SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico,” uzavrel Zajac.